İZMİR

Avrupa Ülkelerinde Kömür Fiyatlarında Gelişmeler

Avrupa ülkelerinde kömür fiyatları son dönemde ciddi şekilde artış göstererek küresel piyasalarda tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Avrupa Ülkelerinde Kömür Fiyatlarında Gelişmeler

9 Ağustos 2022

Avrupa ülkelerinde kömür fiyatları son dönemde ciddi şekilde artış göstererek küresel piyasalarda tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Avrupa’da uzun bir süredir devam eden doğal gaz arz sıkıntısı yüzünden kömüre olan talep hızla arttı. Buna bağlı olarak yenilebilir kaynaklardan elektrik üretiminin düşmesi sonucu Avrupa kıtasında kömür fiyatları 4 katına çıktı. Öte yandan Avrupa’ya kömür ihraç eden Çin ile Avustralya arasında yaşanan gerginlik de kömür fiyatlarının artmasının arkasındaki sebeplerden biri oldu. Avrupa ülkelerinde kömür fiyatları rekor kırmaya devam ediyor.

Avrupa’da Kömür Fiyatları Rekor Kırdı

Avrupa kıtasında kömür fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor. Türkiye Kömür İşletmelerinin (TKİ) de üyesi olduğu Brüksel merkezli Avrupa Kömür ve Linyit Birliğinin (EURACOAL) Genel Sekreteri Brian Ricketts, kıtadaki kömür fiyatlarının artışını değerlendirdi. Kömür piyasasında peş peşe sorun yaşanması nedeniyle kömür fiyatlarının hızla yükselmeye devam ettiği belirtiliyor. Ricketts, Avrupa ülkelerinde kömür fiyatlarının yükselmesine neden olan gelişmelerin geçtiğimiz sene Avustralya ve Çin arasında yaşanan ticari çekişme ile başladığını dile getirdi. Dünyanın en fazla kömür ihraç eden ülkesi Avustralya olduğu için bu alanda yaşanan sıkıntılar kömür fiyatlarında ciddi yükselişleri beraberinde getirdi.

Avrupa’da Kömür Fiyatlarının Artma Nedenleri

Avrupa ülkelerinde kömür fiyatının artma sebepleri gündemden düşmüyor. Avrupa Kömür ve Linyit Birliğinin (EURACOAL) Genel Sekreteri Brian Ricketts bu konuda yaptığı açıklamasında kömür nakliyatının gecikmesine dikkat çekti. Avrupa ülkelerinde kömür piyasasında büyük bir bozulma yaşanırken Avustralya’nın ürettiği kömür için yeni Pazar arayışına girmesi Avrupa ülkelerindeki enerji sıkıntılarını gündeme taşıdı. Ayrıca nakliye mesafelerinin fazla uzaması ve kömür teslimatlarının gecikmesi yüzünden fiyatlar hızla artmaya devam etti.

Elektrik üretiminde doğal gazın en büyük rakibi olan kömür, Avrupa ülkeleri tarafından yoğun talep görüyor. Doğal gaz, Rusya ile yaşanan anlaşmalar yüzünden çok pahalı seviyelere ulaşınca Avrupa ülkeleri gözünü kömüre çevirdi. Kömüre karşı yoğun talep olunca yıllardır ucuz kalan kömür fiyatları da yükselmeye başladı. Günümüzde Avrupa’da kömür piyasasındaki son gelişmelere bakıldığında doğal gazın çok pahalı olması yüzünden kömür ihracatçıları bu durumu takip ederek ürünlerinin fiyatını arttırdı. Tüm bu gelişmelerin sonucunda kömür fiyatları Avrupa ülkelerinde 4 katına kadar yükseldi.

Avrupa’da Kömür Kullanımı Arttı

Avrupa ülkelerinde kömür kullanımı giderek artarken bu durumun en büyük sebebi elektrik üretiminde kullanılan doğal gazın çok pahalı olmasıydı. Rusya’ya karşı yaptırım uygulayan ülkeler karşılığında Rus doğal gazı fiyatının çok yükselmesine alternatif bulmakta zorlandı. Avrupa’da Amsterdam, Rotterdam ve Antverp limanlarına nakledilen kömüre karşı yoğun talep başladı. Doğal gaz yerine tercih edilen kömürün elektrik üretimindeki payı arttı. Öte yandan Avrupa’da kömür talebinin çelik ve elektrik üretiminden kaynaklandığı biliniyor. Son verilere göre kıtada elektrik üretiminde kömürün payı yaklaşık yüzde 15’e çıktı. Bu yüzden Avrupa ülkelerinde kömür fiyatları rekor seviyelere yükseldi.

Hemen Bilgi Alın!