İZMİR

Kaliteli Kömür Nasıl Anlaşılır ve Özellikleri Nelerdir?

kaliteli kömür nasıl anlaşılır

Kaliteli Kömür Nasıl Anlaşılır ve Özellikleri Nelerdir?

12 Kasım 2018

Kaliteli Kömür Nasıl Anlaşılır ve Özellikleri Nelerdir?

Kömürün içeriği kadar görüntüsünden de kaliteli bir kömür olup olmadığını anlamak mümkündür.

Kaliteli kömür aslında bakıldığında anlaşılan bir görüntüye sahiptir. Bundan dolayı kömür alacağınızda nasıl göründüğüne göz gezdirebilirsiniz. Hiç kömürden anlamayan biri bile bu sayede kömürün kaliteli olup olmadığını anlayacaktır.  Tamamen görüntü üzerinden kömürün nasıl olduğunu anlayacağınız gibi içeriğine dair sorular sorarak kömürün kalitesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaliteli Kömür Nasıl Görünür?

İlk olarak kömüre baktığınızda parlak mı mat mı buna karar vermelisiniz. Çünkü kaliteli bir kömür parlar. Az da olsa parlak bir kömür almaya özen göstermelisiniz. Genelde kaliteli kömürler mat olmaz.

Kaliteli bir kömür görüntü itibari ile parlak olur ve uzun süre dayanır. Bunu da anlamanız için test etmeniz gerekebilir. Kaliteli kömür eşittir dayanıklı kömürdür. Uzun süre ısıveren kömür haliyle kaliteli bir kömürdür. Bununla birlikte kaliteli kömür elle kontrol ettiğinizde de dayanıklıdır. Kömürü elinize aldığınızda hemen kırılan dayanıksız kömür muhtemelen kaliteli değildir. Parlak ve dayanıklı olan kömürün kaliteli olduğunu söylememiz mümkündür.

Kaliteli Kömürün Özellikleri Nelerdir?

Bir kömürün dışarıdan kaliteli olup olmadığını anlamak mümkündür. Fakat kömürün içeriğine de mutlaka bakılması gerekir. Kömür yapı olarak azot, mineral ve oksijenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bundan dolayı azot miktarına göre kömürün kaliteli olup olmadığına karar verilebilir. Kömürün içeriğindeki azot miktarı arttıkça kömürün kalite oranı da paralel olarak artacaktır. Bundan dolayı kömür alırken azot miktarı yüksek kömür almaya özen göstermelisiniz.

Genellikle antrasit kömür denilen kömürde azot miktarı %95 iken linyit kömüründe azot miktarı %50 civarındadır. Kömür alırken mutlaka azot miktarını değerlendirin. Azot ile birlikte kömürde bakılması gereken diğer oranlarda şu şekildedir; kömürün kalorisi, kükürt, kül, nem ve uçucu özelliğidir. Kömürün kaliteli olup olmadığını anlamak istiyorsanız, bu kriterlerin hepsini bir arada değerlendirmeye özen gösterin. Bu özelliklerin hepsi bir araya geldiğinde bir kömürün kaliteli olması hakkında bildi vermektedir. Nem miktarının standart olması, kömür yandıktan sonra elde kalan kül miktarı, verdiği kalori hepsi bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Hemen Bilgi Alın!