İZMİR

Kömür Enerjisi Nedir?

kömür enerjisi nedir

Kömür Enerjisi Nedir?

23 Ağustos 2019

Kömür Enerjisi Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Kömür, bitkisel – organik ve inorganik maddelerin bileşiminden oluşan kayaçtır. Peki, kömür enerjisi nedir? İşte sorunuzun yanıtı;

Sıkça sorulan sorular arasında kömür enerjisi nedir ve nasıl ortaya çıkar gibi sorular var. Öncelikle bilmeniz gereken kömür enerjisinin kömür yakılarak ortaya çıktığıdır. Endüstriyel ortamlarda son derece zorlu olduğu bilinmelidir.

Kömür Enerjisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Kömür enerjisi nasıl ortaya çıkıyor? Yakılarak ortaya çıkan bu enerji için oluşturulan ortamlar, dikkat edilecek olan hususlar son derece önemlidir. Bunu değerlendirerek, bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Kömür yakılarak elde edilen enerji aşındırıcı bir enerjidir. Korozif ve erozif ortamların oluşmasına neden olur. Uçucu kül ve diğer parçacıklar, brülör borularında, pervane ve kenarlarında, kömür kazanı bileşenlerinde, pülverizatörlerde ve kül aktarım sistemlerinde çalıştırılmaları daha maliyetli ve sıklıkla arızalanmaya yatkın olacaktır.

Kömür Enerjisi Nasıl Avantajlı Çıkarılır?

Yapılan işlemlerin en iyi şekilde gerçekleşmesi durumunda, kömür enerjisinin avantajlı bir şekilde oluşturulması da mümkün olacaktır. Kennametal’in lehimli wolfram karbür plakajları avantajlı olarak kömür enerjisinin üretilmesi için yardımcı olacaktır. Planlanmamış durma sürelerinden kaçınarak, bakım ve onarım maliyetinin düşmesi söz konusu olabilir. Masraflı patlama durumlarını hemen hemen gidererek, aktarım esnasında ürün kaybı yaşanması durumunun önüne geçmek de mümkün olacaktır. Plakaj ile korunan bileşenler sayesinde aşınmaya, korozyona ve erozyona dayanarak daha iyi ve daha uzun süre performans göstermesi mümkün olacaktır.

Aşınma Plakaları;

Kömür enerjisi ortaya çıkarma sırasında aşınma plakaları, aşınma hasarı fırtınasının yolu içerindedir. Ancak kennametal giydirmeleri, pülverizasyon işlemlerinde yer alan aşınma kuvvetlerine karşı güçlü durma söz konusu olacaktır. Bu aşınma plakaları, daha iyi şekillendirme ve işleme sağlanması için tasarlanıyor.

Kömür Izgaraları;

Kennametal plakajlı brülör ızgaraları daha uzun ömürlü olan bir kullanım sunmaktadır. Ağırlık erozyon direnci oranı en iyi şekilde dengelenecektir. Tekdüze koruma sağlanarak, dengeli yanma sağlanacaktır. Izgaralar için ek olarak sistemin en iyi ateşleme koşullarının oluşturulması da sağlanacaktır.

Brülör Bileşenleri;

Kennametal giydirmeleri ile brülör bileşenleri korunur. Korumasız olan bileşenlere göre çok daha az aşınır. Bu daha iyi azot oksit emisyon performansının oluşması anlamına gelecektir. Siz ve çevre için daha güvenli olacaktır. Giydirmeler, brülör bileşenlerini günlük erozyon hasarından da koruyacaktır. Donanımların kapanması ve bileşenlerin değiştirilmesi durumları daha az yaşanacaktır.

Kazan Boruları;

Kazan borularının da kennametal giydirmeleri ile kaplanması söz konusudur. Kazan boruları, erozyondan korunur ve kurum üfleme yollarına boyu koruma uygulanmasına da gerek kalmaz. Bu durum son derece avantajlı olacaktır. Doğrusal aşınma eşit ve öngörülebilir, bu nedenle beklenmedik patlamaların yaşanmasının da önüne geçilecektir. Giydirilmiş kazan boruları sayesinde herhangi bir şekilde patlama da yaşanmaz.

Kaliteli kömür enerjisi üretimi için gereken koşullar verilmiştir. Malzeme kalitesi ile enerji üretimi olacaktır.

Hemen Bilgi Alın!