İZMİR

Kömür Homojen Karışım mı?

kömürleşme olayı ve hemojen

Kömür Homojen Karışım mı?

23 Ağustos 2019

Kömür Homojen Karışım mı?

Kömür, sedimanter organik bir kaya olarak tanımlanabilir. İçeriğinde inorganik ve organik olmak üzere çok sayıda madde bulunmaktadır.

Kısaca sorulan kömür homojen karışım mı sorusunun yanıtı, hayır olarak verilecektir. Peki, içeriğinde neler var ve kömür nasıl bir madde? Sorularınızın yanıtı aşağıda detaylı şekilde verilmiştir. Kömürün organik olgunluğa göre çeşitlerine ayrılarak, farklı değerler üzerinden sınıflandırılarak çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Kömür Nasıl Oluşur?

Kömürün nasıl oluştuğu hakkında bilgi veriliyor. Homojen olmayan kömür için çoğunlukla lignoselülozik bitki parçalarının meydana getirdiği madde olarak görülebilir. Kompakt yapıdadır. Tabakalaşma gösterir. İçerisinde çoğunlukla C, az miktarda ise S – O – H – N elementlerinden biri bulunur. Bunun yanında inorganik maddelerin de bulunduğunu da söyleyebiliriz. Yanan, katı olan, kahverengi ve siyah renk tonlamaların sahip olan bir maddedir. Yakıt hammaddeleri olarak ya da farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Bataklık ortamlarında oluşurlar. Uygun olan nem sıcaklık, yeterli organik madde olması durumunda, bataklık suyunun PH değerinin de uygun olması durumunda, bataklığın aşağı doğru çökelmesi ile bataklığın örtülmesi şartlarının da sağlanması durumunda kömür oluşumu meydana gelmektedir.

Peki, kömür hangi ortamlarda oluşuyor sorusunun yanıtı nedir?

  • Deltalar
  • Göller
  • Lagünler
  • Akarsu taşıma ovaları

Yukarıda verilen alanlarda kömür oluşumunun görülmesi söz konusudur.

Kömürleşme Olayı;

Genel olarak bitkisel maddeler ya da bitki parçalarının uygun bataklık ortamlarında birikmesi, çökelmesi jeolojik işlevler ile yer altına gömülmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu olaya kömürleşme denebilir. Organik kütleler, gömüldükten sonra basınç şartları ve ortamın ısı şartları ile kömür olacaktır. Sıcaklık ve basınç şartlarının bu kütleleri etkilemesi ile kömürün ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu aşamalarda kömürün içinde ki organik ve inorganik maddelerin ne kadar olacağı da belirlenmiş olacaktır. Sınıflama işlemi de tam olarak bu içerik üzerinden gerçekleşmektedir. Bakıldığında kalite de bu husus üzerinden belirleniyor olduğundan, aslında kömürün içeriği son derece önemlidir. Kömürleşeme olayı ile kömürün ortaya çıkması, kömürün kalitesini de ortaya koyarak tamamlanıyor. Kalitesinin de çeşitlere göre sınıflandırılması söz konusudur. Bilgi almanız sağlanacaktır.

Hemen Bilgi Alın!