İZMİR

Kömür Kullanım Alanları

Kömür Kullanım Alanları

Kömür Kullanım Alanları

17 Nisan 2017

İnsanoğlu toplu ve yerleşik yaşama geçtiğinden bu yana kömür konusu hayatındadır. Daha çok ısınmak için kullanılan kömür birçok farklı sektörde de kullanım alanına sahiptir. Her ne kadar çoğu insan için kömür tek bir standarta sahip bir malzeme gibi kabul edilse de aslında kendi içinde birçok farklı sınıflandırmaya da sahiptir.

Her üründe olduğu gibi kömürde de kaliteli ve kalitesiz ürün kavramı mevcuttur. Kalitesiz olarak kabul edilen kömür çeşitleri mangal yakma gibi etkinliklerde kullanılır. Bu kömürlere ulaşma imkânı oldukça kolaydır. Yaşadığınız yerde yer alan ufak bir markette bile bu çeşit kömürleri bulabilirsiniz. Sektörde bu kömürler odun kömürü olarak isimlendirilmektedir. Kaliteli kömürler ise karbon oranı yüksek olan kömürler olarak geçer. Karbon oranı yüksek olan kömürlerden çıkan sıcaklıklar oldukça yüksek olur. Bu nedenler termik santrallerde ve çeşitli fabrikalarda kullanılır. Özellikle demir çelik ve kimya endüstrisinde kömürün çok önemli bir yeri vardır.

Demir çelik sektöründe kullanılan kömür, demirin eritilmesi ve işlenmesi için gerekli olan ısıyı verebilecek kapasitece sıcaklık oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Yakıt ve yağlama ürünlerinin üretiminde çalışan sektörlerde de kömürden yardım alınmaktadır.

Sanayi sektöründe en çok adı geçen ve kullanılan kömür çeşidi ise taş kömürüdür. Kömürün farklı işlemlerden geçirilerek sistemlere uydurulması ile elde edilen kok kömürü ve havagazı da sokak aydınlatmalarında, merkezi ısıtmalarda ve konutların ısıtılmasında ayrıca boyutları 18-70mm arasında değişen linyit kömürü evler içinde tercih edilebilmektedir.

Hemen Bilgi Alın!