İZMİR

Kömür Nedir ve Oluşum Süreçleri Nelerdir?

kömür nedir

Kömür Nedir ve Oluşum Süreçleri Nelerdir?

1 Eylül 2018

Kömür Nedir, Nasıl Oluşur?

Ülkemizde üretim ve ithalatı yüksek olan kömür nedir, nasıl oluşur sorularını sorabilirsiniz. Verilen cevaplar üzerinden bilgi alacaksınız.

Kömür Nedir?

Merak ettiğiniz sorular arasında yer alan kömür nedir sorusu, direkt olarak bitkilerden oluşmuş olan yanıcı madde olarak tanımlanabilir. Kömür yanıcı madde olarak kullanılır ve kulanım alanı ısınma ya da endüstri – sanayi olarak gösterilebilir.

Kömür Çeşitleri;

Nasıl bir madde olduğunu öğrenmenizin dışında, kömürün ne gibi çeşitleri olduğunu da merak edebilirsiniz. Kömürün içeriği sebebi ile çeşitlendirilmesi söz konusudur. İlk olarak en kaliteli ve özel olarak kömür çeşidini bilmelidir. Antresit olarak isimlendirilmiştir. İkinci olarak ise değerli kömürler arasında taş kömürü yer almaktadır. Son olarak ise Linyit kömürü bulunmaktadır.

Çeşitlerin bu şekilde olması, içerikleri ile alakalı bir durumdur. Azot oranı, karbon oranı, nem oranı, kül ya da uçucu oranı gibi farklı oranlar üzerinden kömürlerin çeşitlendirilmesi söz konusudur. Bunu bilerek, farklı kömür çeşitleri kapsamında özellikleri değerlendirebilirsiniz.

Kömür Nasıl Oluşur?

Peki, özellikleri verilen kömür nasıl oluşur? Oluşumun ana maddesinin bitkiler olduğunu bilmelisiniz. Kömürün oluşması için çok sayıda bitkinin toprak altında kalması yeterlidir. Bitkilerin yüksek basınç ve ısı altında kalması durumunda, oluşum sağlanacaktır. Kömürün oluşumu için toprak altında uygun ortamın oluşması yeterlidir. Bu durumda içeriği ne olursa olsun, kömürün oluşumu sağlanacaktır. Farklı bitkilerin bir araya gelmesi ile azot oranı yüksek olan ya da düşük olan kömürlerin oluşumu mümkün olacaktır.

İlk Kömür Oluşumu

Bakıldığında ilk olarak kömürün kullanımının milattan önceki yıllara dayandığı görülüyor. Kullanan medeniyet ise Çinlilerdir. Bunun dışında kullanımın yaygınlaşması 18. Yüzyıla dayanmaktadır. Kömürün oluşumunun ne zaman olduğu bilinmiyor; ancak kullanımının epey eski olduğu söylenebilir.

Kömür kullanımının yaygınlaşması;

18.yy itibari ile olmuştur. Sanayi Devrimi ve Endüstri Devrimi bu hususta oldukça etkilidir. Kömür kullanımının en yaygın olduğu alan, ısınma için kullanımından ziyade bu alanlardır. Günümüzde kömür kullanımının gerçekleştiği en yoğun alanlar olarak aynı şekilde sanayi ve endüstri gösterilmektedir. Kömürün kullanım alanları artış göstermeye devam ediyor.

 

Hemen Bilgi Alın!