İZMİR

Kömürün Kalitesini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

kaliteli kömürün faktörleri

Kömürün Kalitesini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

15 Temmuz 2018

Kömürün Kalitesini Neler Etkiler?

Kaliteli kömür kullanmak önemlidir. Peki, kömürün kalitesini etkileyen unsurlar nelerdir? Aşağıda detaylı bilgi verilmiştir.

Kaliteli Kömürlerde Azot Miktarı

İlk olarak kömürün kalitesine etkileyen unsurlar söz konusu olduğunda, akla gelen azot miktarı olacaktır. Kömürün oluşumunda etkili olan bu maddenin oranına göre kömürlerin çeşitlendirilmesi, kalitesine göre ayrılması sağlanacaktır. Kömür oluşumu toprak altında yüksek basınç ve ısı altında kalan bitkilerin değişimi ile gerçekleşmekte. Bu sebeple içeriğinde ne kadar mineral ve azot – oksijen olacağı değişmekte. Kaliteye göre sınıflandırma ise bu içeriğin göz önünde bulundurulması ile olmaktadır.

  • Antrasit: %95 oranında azot miktarı ile en kaliteli kömürün antrasit olduğunu söyleyebiliriz. Azot miktarının kömür kalitesinde ne kadar önemli olduğunu bu şekilde anlamış olacaksınız.
  • Taş Kömürü: %0 civarında azot miktarı barındıran taş kömürü de son derece kaliteli olan kömür çeşitleri arasında yerini almıştır.
  • Linyit: Azot miktarının en düşük olduğu kömür çeşididir. %50 gibi bir oranın altında azot miktarı bulundurmaktadır.

Verilen oranlara göre azot miktarı kapsamında kömür kalitesinin nasıl değiştiği yönünde fikir sahibi olabilirsiniz. Kömürün kalitesini etkileyen azot önemlidir.

Kömür Kalitesini Etkilen Diğer Unsurlar

Azot dışında kömür kalitesi neye göre belirlenir sorusuna cevap olarak sunulan kriterler olacaktır. Kömürün içeriğinde bulunan diğer maddelere göre kalitenin belirlenmesi söz konusudur.

  • Nem: Nem oranının ne kadar olduğu da kaliteyi etkiler. Kaba rutubet ve bünye rutubet üzerinden kalite hesaplanır. Yerli ve ithal kömür için belirlenmiş olan minimum oranın üzerine çıkılmaması gerekir.

 

  • Kükürt: Aynı şeklide belirlenmiş olan maksimum sınırların üstünde kükürt oranının olmaması istenir.

 

  • Kül: Kömürün yanmasından sonra ortaya çıkan külün de belli bir oranın üstünde olmaması, kömür kalitesi için şarttır.

 

  • Uçucu: Kaliteli kömürlerde; yerli ve ithal olmak üzere kaliteyi kanıtlayan uçucu oranı bulunur. Mutlaka değerlerin aralığında miktarın olması istenir.

 

  • Kalori: Kömürün kalitesini belirleyen bir diğer unsur ise kaloridir. Kalorinin yüksek olması ısı değerini de yükseltir. Bunun için kalori değerinin de belli başlı bir aralıkta olması istenir.

Verilen özellikler üzerinden kaliteli kömür incelemesi yapabilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın!