İZMİR

Kömürün Özgül Yanma Isıları Nelerdir?

kömür özgül yanma ısısı

Kömürün Özgül Yanma Isıları Nelerdir?

16 Aralık 2018

Kömürün Özgül Yanma Isıları

Ana hammaddesi karbon olan kömür ülkemizde kullanım alanı oldukça geniş olan bir madendir. Kömürün türlerine göre özgül yanma ısıları da farklılık göstermektedir. Bundan dolayı kömür türlerine bakmak gerekir.

Kömür Türleri 

Kömür içerisinde ki maddelerin oranlarının farklı olması kömürün farklı çeşitler altında toplanmasına neden olmuştur. Toprak altında uzun bir yolculuk sonrası oluşan kömür, ısı ve basınç etkisi ile meydana gelmektedir. Kömür çeşitlerine baktığımızda ise; en iyi kömür olarak bilinen Antrasit ilk sırada yer almaktadır. En iyi kömür olarak bilinen antrasit kömürü, aynı zamanda en değerli kömür çeşididir.

Antrasit kömürü içerisinde kömürü değerli kılan karbon miktarı oldukça yüksektir. İçerisindeki karbon miktarı %95 seviyelerindedir. Yani kalorisi de oldukça yüksektir. Kömürü değerli kılan içerisindeki karbon miktarının fazla olmasıdır. Yandığında verdiği ısı diğer kömürlere göre çok daha yüksektir. Antrasit kömürü aynı zamanda en sert kömür olarak bilinen kömürdür.

Taş kömürü, Antrasit kömüründen sonra en değerli kömürdür diyebiliriz. Karbon miktarı antrasit kömürüne göre daha düşük olsa da verimli bir kömürdür. Karbon miktarı %70 seviyelerindedir. Genelde ağır sanayide tercih edilmektedir.

Linyit kömürü ise en yaygın kullanılan kömürdür. Karbon miktarı %50 seviyelerinde olan Linyit kömürünün farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Isınmada, sanayide en çok tercih edilen kömür Linyittir. Aynı zamanda ülkemizde rezervi en çok olan, kullanım alanı en çok olan kömürdür. Termik santrallerinde de kullanılmaktadır.

Kömürlerin Özgül Yanma Isıları

Kömürün çeşidine göre özgül yanma ısıları da farklılık göstermektedir. Her biri farklı alanlarda ve farklı amaçlarda kullanılan bu kömürlerin belirli bir yanma ısıları mevcuttur. Bu yanma ısıları da kömürün içeriğinde bulunan maddelere göre farklılık gösterir.

Kullanım alanı yaygın olan ve ülkemizde en çok tercih edilen, düşük kalorili bir kömür olan Linyit kömürünün özgül yanma ısısı 2500 Kcal ile 4500 Kcal arasında değişmektedir. Yine ağır sanayide kullanılan ve rezervi sadece Zonguldak ve çevresinde olan, yüksek miktarda ithal edilen bir kömür olan Taşkömürünün özgül yanma ısısı ise 500 ile 7500 Kcal arasındadır. Kömürün özgül yanma ısısı kalitesine göre değişmektedir.

Hemen Bilgi Alın!