İZMİR

Soba Kömürü ve Mangal Kömürü Arasındaki Farklar

soba kömürü ve mangal kömürü farkları

Soba Kömürü ve Mangal Kömürü Arasındaki Farklar

15 Ağustos 2018

Mangal Kömürü ile Soba Kömürü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kömür çeşitlerine göre kullanım alanı değişir. Mangal kömürü ile soba kömürü arasındaki farklar nelerdir sorusunun yanıtı aşağıda verilmiştir.

Mangal Kömürü ve Soba Kömürü Farkları

İncelemelerinizi gözle görülür biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Kömürlerin içerikleri söz konusu olmadan, direkt olarak yapacağınız incemeler ile iki kömür arasındaki farkın ne olduğunu tespit edebilirsiniz. Mangal kömürü ile soba kömürü arasındaki farklar nelerdir;

  • Soba kömürünün çok daha sert olması gerek. Baktığınızda elinize aldığınızda kırılması söz konusu değildir. Yapı olarak son derece dayanıklıdır.
  • Dayanıklılık husus mangal kömürü için farklıdır. Yumuşak bir yapıya sahip olduğundan kırılgandır. Sertlik karşılaştırması yapıldığında, mangal kömürünün yumuşak olduğu sonucuna ulaşacaksınız.
  • Gözle görülen farklar arasında soba kömürünün, mangal kömürüne göre çok daha parlak olduğu sonucuna ulaşacaksınız. Baktığınızda, soba kömürünün yüzeyinin az da olsa parladığını görebilirsiniz.
  • Mangal kömürü yüzeyi son derece mattır. Matlığı gözle görülebilecek niteliktedir.

Yukarıda verilen özellikler kapsamında direkt olarak karşılaştırmanızı yapabilirsiniz. Bu şekilde iki kömür arasındaki net farklı gözlemlemiş olacaksınız. Sizin ihtiyaç duyduğunuz alan için kullanmak üzere satın alabilirsiniz.

Mangal Kömürü ile Soba Kömürü İçeriği

Gözle görme şansınızın olmadığı; ancak iki kömür arasındaki içeriğin büyük ölçüde farklı olduğunun kanıtı olan maddeler bulunuyor. İlk olarak soba kömürünün azot oranının, mangal kömürünün azot oranına göre son derece yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Taş kömürü sobalarda kullanılır ve azot oranı %70 civarındadır. Mangal kömürü ise özel olarak kullanılır ve azot oranının çok düşük olduğu bilinir. Sobada kullanılan kömür azot oranı yüksek olduğundan, çok daha uzun süre ısıtma miktarına sahiptir. İki kömürün kullanım alanının farlı olması, içeriklerine duyulan ihtiyaçtan ötürüdür.

Azot oranı dışında içeriğin farklı olduğu noktalar olabilir. Kalori oranı da iki kömür seçeneği için farklıdır. Nem oranı ve kül oranı da aynı şekilde iki kömür türü için farklılık gözetir. Kullandığınız kömürün mangal kömürü olması durumunda, kalorisinin çok yüksek olmasına gerek yoktur. Yaktıktan bir süre sonra kömürün kendi kendine sönmesi önemli olacaktır.

Hemen Bilgi Alın!