İZMİR

Sobalı Evde Kömür Tasarrufu Nasıl Yapılmalı?

soba-kömür-tasarrufu

Sobalı Evde Kömür Tasarrufu Nasıl Yapılmalı?

26 Aralık 2018

Sobalı Evde Kömür Tasarrufu Nasıl Yapılır Maliyet Nasıl Azaltılır?

Sobalı evlerde kömür tasarrufu yapmak, bütçenize önemli bir katkı sağlayabilir. Kömürü doğru ayarlayarak sonuç elde etmek mümkündür.

Gece Saatlerinde Kullanmayın

Sobalı evde kömür tasarrufu yapmak için öncelikle gece kömür atmamanız önerilir. Çünkü akşam kapattıktan sonra evin kendi ısısı bir süre daha devam eder.  Ayrıca olası kazaları önlemiş de olursunuz. Kömürün gece yanlış kullanımı birçok kişiyi zehirlemektedir.  Ancak bu durum dışında zaten yatılan odanın soğuk olması gerektiğini uzmanlar çok kere söylemiştir.  Kömürü gece yakmamak size artı kazandırır ve bütçenizi de destekler.

Düzenli Olarak Sobayı Temizleyin

Her mevsim, ya da yılda en az iki kere, soba temizliği yaparak kömürden tasarruf edebilirsiniz.  Bu tasarrufun nasıl olduğuna bakılırsa, sobanın verimi ve ısıtma kapasitesi ile doğrudan ilgili olduğu söylenebilir. Bir sobanın içinde ne kadar kurum olursa, verimi de o derece düşer. Kurum miktarı tersine azalınca da daha çok yakmaya ihtiyaç olur. Rutin temizlik yaparsanız, sobanız verimini muhafaza edecektir. Ayrıca borularda ve ana gövdede arıza durumlarına da bakabilirsiniz.

Kömür Alırken Doğru Zamanı Bekleyin

Günümüzde internetin en büyük artılarından biri seçenekleri artırması ve en uygun fiyatı bulma şansınızın olmasıdır. Kömür satın almadan önce, sanal ortamdan bir süre araştırma yapabilir, en uygun dönemi bularak, en ucuz ve en iyi kömürü temin edebilirsiniz. Hatta depo alanlarınız varsa, buralarda ucuza alınan kömürleri zarar görmeyecek şekilde beklete de bilirsiniz.

Güneşli Havalarda Az Yakın

En iyi kömür tasarruf yöntemleri arasında elbette kömürü güneşli günlerde az yakmak vardır. Çünkü güneş zaten potansiyel bir sıcaklık kaynağıdır. Perdelerinizi sonuna kadar açarak güneşin içeri girmesini sağlayabilirsiniz.  Bu şekilde doğal sıcaklık içeri dolar ve belki de bütün gündüz boyunca kömüre ihtiyaç duymazsınız. Bu tasarruf yöntemine ek olarak kapalı ama ılık havaları da eklemek mümkündür. Örneğin yazdan sonbahara geçerken hemen sabahtan akşama kadar kömür yakmamanız önerilir.  Henüz havalar çok soğumadığı için dayanabilmeniz de mümkündür. Yani tasarrufa karar verdiyseniz öncelikle kendinizi bu düşünceye alıştırarak çözümler bulmalısınız.

Hemen Bilgi Alın!