İZMİR

Yıkanmış Kömür Nedir?

Yıkanmış Kömür Nedir?

Yıkanmış Kömür Nedir?

26 Ağustos 2019

Yıkanmış Kömür

Kömürle ilgili sıkça duyduğunuz kavramlar arasında yıkanmış kömür kavramı da olacaktır. Peki, nedir? Avantajları nelerdir?

İşte, merak ettiğiniz soruların yanıtı…

Yıkanmış Kömür Nedir?

Öncelikle yıkanmış kömür nedir sorusuna yanıt verilecek. Kısa bir şekilde tanım yapılması gerekiyorsa, yıkanmış kömür için taş bir temizleme işlemi görmüş olan kömürdür diyebiliriz. Bakıldığında bazı kömür çeşitleri için bu şekilde bir işlem basamağının oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda direkt olarak kömürün yıkanmasının ne gibi avantaj sağladığı gibi soruların sorulması bekleniyor. Bu işlemle ilgili detaylar tarafınıza sunulacaktır.

Kömür nasıl yıkanır?

Sorulan sorular arasında kömürün nasıl yıkandığı da olacak. Bilmeniz gereken yapılan bu kömür yıkama işleminin kömürün verimle yanması için yapıldığıdır. Kömürün içinde kömürün kalitesini etkileyen safsızlıklar bulunacaktır. Bunlardan kurtulmak ise yıkama ile olacak. Yanma öncesinde cevher hazırlama yöntemleri ile yıkama uygulanacaktır. Safsız uçlardan kısmen temizlenme işleminin yapılması olarak açıklanabilir.

Yıkanmış Kömür Avantajları Nedir?

Yıkama işleminin kömüre etkisi nedir? Yıkanmış kömürün farkı nedir sorularınızın da yanıtı veriliyor. Evet, yıkanma işleminden sonra kömür bazı maddelerden arınmış olur. Toz ve diğer maddeler için de yıkama ile kurtulma sağlandığından, kilo ile alınan kömürlerde ayrıca buna fark ödemeyeceksiniz. Ayrıca yakma da bu şekilde bir işlem görmüş olan kömürler için çok daha kolay olacaktır.

  • Termal Özellikler: Yıkanma işleminden sonra termal özelliklerin değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun için termal özelliklerin yakıcı etkisini arttırdığı sonucu sayesinde, yıkanmış kömür avantajları arasında yakıcılık açısından avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Bunu değerlendirmeniz durumunda sorun yaşamadan bu özellikler üzerinden hareket etmenin avantajlı olduğunu göreceksiniz.
  • Nihai Yanma Sıcaklığı Düşer: Yapılan araştırmalara göre nihai yanmanın ise daha düşük sıcaklıklarda olacağı yönünde bir sonuç çıkıyor. Kömürün en avantajlı şekilde kullanılmasını sağlamak açısından gereken işlemlerin gerçekleşmesi yıkama işlemi ile olacaktır.

Çok sayıda kömür çeşidi için araştırmalar yapılmıştır. Bu durumda sonuç olarak direkt kömürün hızlı ve güvenli yanması için kömürde yıkama işlemi son derece avantajlı olur sonucu çıkmaktadır. Kömürün çeşidi ve diğer özellikleri de bu hususta önemlidir.

Hemen Bilgi Alın!